• گاز کروماتوگرافی مطابق با (ASTM D 3612-A)

مطالعه‌ منظم‌ و مستمر بر روی‌ تعداد زیادی‌ از ترانسفورماتورها، به‌ تجربه‌ نشان‌ داده‌ است‌ که‌ تجزیه‌ و تحلیل‌ گازهای‌ قابل‌ احتراق‌ محلول‌ در روغن‌ (گاز کروماتوگرافی‌) اطلاعات مهمی را از وضعیت‌ ترانسفورماتورهای‌ در حال‌ بهره‌ برداری‌ در اختیار می‌گذارند. اشکالات‌ موجود در ترانسفورماتورها ، از این‌ روش‌ به‌ موقع‌ شناسایی می‌شوند و روند گسترش‌ آنها قابل‌ تعقیب‌ می‌شوند و ما را قادر خواهد ساخت‌ تا قبل‌ از آسیب‌ دیدن‌ ترانس‌ و وارد آمدن‌ خسارات‌ سنگین‌ نسبت‌ به‌ رفع‌ عیب‌ اقدام‌ نماییم‌. عمده‌ترین‌ مزیت‌ این‌ روش‌ عیب‌یابی‌ ترانس، بدون‌ نیاز به‌ بی‌برق‌ کردن‌ آن‌ می‌باشد.
گازهای‌ محلول‌ در روغن‌ در شرایط‌ عادی‌ بهره‌ برداری‌ از ترانسفورماتورها، یا از طریق‌ هوا جذب‌ شده‌ و یا در اثر پیری‌ طبیعی‌ عایق‌ تولید می‌گردد. در هنگام‌ بروز عیب، مواد عایقی‌ جامد (سلولزی) و روغن، تخریب، و در اثر تجزیه‌ آن ‌ها  گازهای‌ مختلف‌ تولید و در روغن‌ حل‌ می‌گردد.

آزمایشگاه کروماتوگرافی گروه مهندسی نیک صنعت آریا با استفاده از تجهیزات پیشرفته همگام با تکنولوژی روز دنیا و ۳۶ سال سابقه در زمینه طراحی و تست ترانسفورماتورهای قدرت، به صورت تخصصی اماده ارائه خدمات گازکروماتوگرافی روغن ترانس میباشد.